p4

“Salus Per Aquam”

“Sonus Per Aqua”

“Salut Per Aqua”

“Sanitas Per Aquas”

Bu sözcükler Latince’de suyla gelen sağlık, sudan gelen sağlık anlamını vermektedir. Bu sözcüklerin baş harflerinden oluşan SPA, genel olarak sağlığı, zindeliği, estetik ve güzelliği, iyileşmeyi su ve suyun iyileştirici gücü ile kazanma olarak tanımlanabilir. günümüzde SPA, bireye bedensel ve ruhsal açıdan iyileştirme ya da terapi hizmeti sunmayı amaçlayan hizmet merkezleri olarak tanımlanmaktadır.

 

 

p5Tarihsel olarak baktığımızda SPA’nın geçmişi Roma İmparatorluğu’na kadar uzanır. Savaşlardan dönen yorgun ve bitkin Roma askerlerini iyileştirmek için o dönem “Sanus Per Aquam” adı verilen özel odalar kullanılmaktaydı. Hatta aynı dönemlerde Belçika’da aynı amacı taşıyan SPA adlı bir şehir kurulmuştu. Roma’da başlayan ve Avrupa’nın birçok kentinde gelişen SPA kültürü mineral suları, deniz suyu kullanımı ve daha pek çok terapiyi kapsamaktaydı.

SPA günümüzde, su ve çamur terapileri çeşitli masaj terapileri, aroma terapileri, güzellik ve bakım gibi sağlık türü hizmetleri sunan tesislere verilen bir isim olarak kullanılmaktadır.